Garanzia Govani – program dla młodych

Garanzia Govani – program dla młodych

Zgodnie z wymogami Brukseli, kraje UE mające wysoki współczynnik bezrobocia (25%>) zobligowane zostały do wprowadzenia progranu Youth Guarantee. We Włoszech program ten nosi dumną nazwę Garanzia Giovani i jest przeznaczony dla osób legalnie przebywających na terenie Włoch między 15 a 29 rokiem życia.

Aby się zapisać należy do 31 grudnia zarejestrować się na Oficjalnej stronie programu http://www.garanziagiovani.gov.it. Strona automatycznie przenosi na platformę Cliclavoro, gdzie po wypełnieniu danych(trzeba koniecznie wybrać region!) i wprowadzeniu CV należy się zgłosić do najbliższego biura pracy-centro per l’impiego. Specjalnie przedszkolny pracownik dokończy waszą rejestrację i pomoże stworzyć profil. Jeśli mieszkacie na terenie regionu Lazio możecie zarejestrować się bezpośrednio przez stronę Regionu http://www.regione.lazio.it/garanziagiovani/ i w ciągu 2 miesięcy powinniście otrzymać telefon z biura pracy na rozmowę kwalifikacyjną. Po podpisaniu „Patto di Servizio” można przez 4 miesiące korzystać z dostępnych w programie usług.
Za pomocą programu macie szansę na staż 6 miesięczny opłacany z INPSu, darmowe kursy, pomoc i pośrednictwo w znalezieniu zatrudnienia. Dodatkowo przedsiębiorstwa, które zdecydują się zatrudnić osobę zarejestrowaną w programie mogą liczyć na bonus occupazionale, czyli „nagrodę” w wysokości wahającej się w przedziale 1500-6000€.
Czyli w teorii super jest to fajny sposób, żeby zareklamować się na rynku i przede wszystkim znaleźć fajną, spełniającą aspiracje pracę.
Jednak Włosi by nie byli włochami jakby nie zaadapotowali tych możliwości tak żeby jak najlepiej zarobić. W ten właśnie sposób roi się od ogłoszeń, w ktorych szukani są młodzi zarejestrowani (czyli płaci budżet) z minimum 2 letnim doświadczeniem, którzy będą za pół darmo tyrali na barze, w pizzerii, lodziarni itp
Wynagrodzenie za staż w zależności od regionu (różnice są niewielkie) wynosi ok 500€brutto, czyli ok 430€ netto miesięcznie. Wypłacane jest ono nie wcześniej jak po 2 miesiącach po rozpoczęciu stażu. Ponieważ po dwóch miesiącach należy dostarczyć podsumowanie przepracowanych godzin. Nie może być ich mniej jak 98h miesięcznie. Teoretycznie, w praktyce stan zadłużenia INPSu jest fatalny i niektórzy po ukończeniu stażu nie zobaczyli ani centa. Niestety roi się od artykułów potraktowanej w ten sposób młodzieży. Http://www.repubblicadeglistagisti.it/article/garanzia-giovani-gli-stage-e-il-ritardo-annunciato-nel-regolamento-europeo
Jednak nikt nie mówi, że cały świat tylko czyha by na nas zarobić. Warto zapytać czy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie, które zostanie sfinansowane z INPSu w późniejszym terminie. Niektórzy od razu proponują, że doplacą do stażu z własnej kieszeni. Myślę, że warto się poświęcić dla ciekawego doświadczenia w porządnej firmie.
Oferty pracy Lazio pojawiają się na stronie http://romalabor.cittametropolitanaroma.gov.it
Info o kursach
http://Simon.jobslazio.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *