MODELLO 730/2018 odliczenia od podatku

MODELLO 730/2018 odliczenia od podatku

Jak pisałam we wcześniejszym wpisie – 15 kwietnia rozpoczyna się nowa „CAMPAGNA FISCALE”. Deklarację podatkowa w formie modello 730 składają osoby, które osiągnęły dochody z umowy o pracę na czas określony, bądź nieokreślony, umowę o projekt, dochody z wynajmu mieszkań, dochody z emerytury. Czas na złożenie zeznania podatkowego w formie 730 upływa się 23 lipca.

Modello 730 Odliczeniu od podatku podlegają:

 • Wydatki na badania lekarskie, analizy, leki (leki oznaczone na paragonie jako farmaco, omeopatico, dispositivo medico, ticket ricetta, nie ulega odliczeniu PARAFARMACO). Poniesione na siebie lub osoby znajdujące się na utrzymaniu. Należy zachować faktury i paragony z codice fiscale.  Faktury powyżej 77, 74 euro muszą mieć zapłacone bollo w wysokosci 2 euro który czasami jest doliczony wirtualnie (bollo assolto in modo virtuale) lub jeśli nie można go zakupić w najbliższym tabacchi
 • Oprocentowanie kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup bądź konstrukcję ABITAZIONE PRINCIPALE czyli głównego miejsca zamieszkania. Limit na odliczenie w wysokođci 2582,28 euro. od  maksymalnej kwoty kredytu nie przekraczającej 300000 euro. Warunkiem posiadanie przynajmniej 1% nieruchomości.. Dodatkowo wydatki na notariusza za pośrednictwo w sporządzeniu atto di mutuo. Należy zachować fakturę od notariusza
  Można odliczyć zaciągnięty kredyt hipoteczny, również na rzecz drugiego mieszkania pod warunkiem jeśli mieszkają tam najbliżsi krewni.
 • Umowa najmu podlega dedukcji od dochodu, maksymalny zwrot roczny to 900 euro
 • Wydatki za pośrednictwo w zakupie mieszkania (agenzia immobilire). 19% od kwoty nie przekraczającej 1000 euro.
 • Wydatki poniesione na umeblowanie mieszkań przez młode małżeństwa, mieszkające ze sobą od co najmniej trzech lat (należy mieć iscrizione albo stato di famiglia), gdy jedno z dwojga poniżej 35 lat w 2016 roku (niezależnie od daty urodzin w przypadku ukończenia 35 lat w 2016 roku), a mieszkanie przeznaczone na wspólne lokum zostało zakupione w 2015 bądź 2016 roku przez jedno bądź oboje współmałżonków,
 •  Coś dla moich kolegów studentów – czesne za studia własne bądź osób na utrzymaniu poniesione w 2016 roku należy zachować dowód zapłaty (tasse universitarie, sopratasse per esami…).
 • Wydatki na wynajem mieszkań przez studentów mających zameldowanie w innej gminie oddalonej minimum 100 km. 19%  opłacanego rocznie czynszu z limitem 2633 euro.
 • Wydatki na żłobki z limitem odliczenia 632 euro rocznie za każde dziecko (wiek dziecka od 3 miesięcy do 3 lat)
 • Wydatki na szkołę podstawową do stopnia szkoły średniej (również bollettini za opłatę stołówki, wycieczki szkolne, ubezpieczenia szkolne i inne składki!), limit odliczenia 564 euro za każde dziecko
 • Wydatki na aktywność sportową dzieci od 5 do 18 lat, limit w wysokości 210 euro za każde dziecko
 • Pracodawcy mogą odliczyć składki ZUS opłacane na rzecz COLF e Badanti, limit 2100 euro.
 • Wydatki na organizację pogrzebu z limitem odliczenia 1550 euro
 • Wydatki weterynaryjne na zwierzęta domowe, limit w wysokości 49 euro.
 • Alimenty wypłacane po rozwodzie na rzecz ex małżonka.
 • Sładki poniesione na rzecz ubezpieczeń na życie
modello 730 2018 istruzioni - Włochy podatek dochodowy
modello 730 2018 istruzioni – Włochy podatek dochodowy

Dodatkowe odliczenia od podatków:

 • od podatków odliczone mogą zostać wydatki na odbudowę (restrukturyzację) budynków lub mieszkań, Odliczenia w wysokości 36%, 55% lub 65%. Odliczenia w ciągu 10 lat w 10 równych ratach. Szczegóły tych odliczeń opiszę w bardziej szczegółowy sposób kolejnych postach.
 • wydatki na restrukturyzację mieszkań, również kondominium (należy zapłacić w formie specjalnego przelewu bankowego PER LA RISTRUTTURAZIONE EDILIZIA, bądź kartą kredytową
 • wydatki na zakup mebli i dużych urządzeń AGD zakupionych w trakcie trwania prac restrukturyzacyjnych, muszą one być zakupione po dacie rozpoczęcia prac restrukturyzacyjnych, zapłaty można dokonać również zwykła kartą debetową, bądź przelewem. Nie akceptowane są sposoby zapłaty czekami ani gotówką.
 • Odliczeniu podlegają również wydatki na zmodernizowanie instalacji elektrycznych w sposób w który obniżone zostaje zużycie energii, również okna.
  Wydatki na zabezpieczenia przeciwwłamaniowe NALEŻY KONIECZNIE WYSŁAĆ KOMUNIKAT DO AGENZIA DELLE ENTRATE, bez tego nie należy się odliczenie.

To nadal tylko wstęp, na temat rozliczeń szef kazał mi przeczytać 300 stronicową instrukcję, więc tutaj to wszystko w pigułce.

Jeżeli macie jakieś pytania możecie wysłać mi maila na adres goshakoga@gmail.com, bądź napisać w komentarzu.

One thought on “MODELLO 730/2018 odliczenia od podatku

 1. Jeżeli szukacz części do swojej maszyny zaglądnij do

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.