Wciornastki, przecinki –  małe, czarne, wkurzające owady! Zobacz jak wyglądają przecinki!

Wciornastki, przecinki – małe, czarne, wkurzające owady! Zobacz jak wyglądają przecinki!

Wciornastki, przecinki - wkurzające małe czarne owady

Nowe owady w mieście!
Mieszkańcy narzekają na uciążliwe owady!
Maleńkie czarne latające owady!

Takie tytuły pojawiają się w gazetach i na stronach internetowych. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jak na prawdę wyglądają „,” czyli wciornastki (Thysanoptera, Physapoda syn. przylżeńce, tripsy ang. thrips).
Jako podaje Wikipedia wciornastki to rząd owadów obejmujący na świecie około pięć tysięcy gatunków, z czego w Polsce około 220. Większość z nich żywi się tkankami i sokami roślinnymi, lecz są wśród wciornastków także gatunki drewnożerne, grzybożerne oraz drapieżne, które żywią się jajami i larwami innych drobnych bezkręgowców.

Zobacz jak wyglądają wciornastki – ZOBACZ ZDJĘCIA – albo lepiej tam nie zaglądaj.
.

Żeby ocenić skalę powiększenia przedstawiam oryginalne zdjęcie zmniejszone proporcjonalnie do 1000 pix szerokości. Prezentowane wciornastki są wynikiem 100% cropa, czyli wycięcia fragmentu ze zdjęcia o pełnych wymiarach – w tym przypadku było to 4256 x 2832 pixele. Na tym zdjęciu przecinek i tak jest już powiększony.

Dla lubiących znać szczegóły techniczne – zdjęcia zostały wykonane przy użyciu pierścieni pośrednich.

Jak podaje dalej Wikipedia:

Wciornastki to drobne owady, mają 1-3 mm długości tylko tropikalne gatunki dochodzą do 20 mm – jak dobrze, że jeszcze nie ma ich w Polsce :-). Mają kłująco-ssący aparat gębowy. Niektórzy pewnie zastanawiali sięjak przemieszczają się przecinki? Otóż Wciornastki mają skrzydła, które wyposażone są w szczecinki zwiększające powierzchnię lotną i to chyba nawet widać na ostatnim zdjęciu. Odnóża kroczne posiadają tzw. przylgę. Larwa tych owadów wyglądem przypomina postać dorosłą.

Pytanie jak się przed nimi bronić?
Jeżeli ktoś zna sprawdzony sposób proszę o informacje.
.
[mckornik]

Related Images:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *