Opieka zdrowotna we Włoszech podejście pierwsze

Opieka zdrowotna we Włoszech podejście pierwsze

Ponieważ od marca tego roku miałam okazje w sposób bezpośredni zderzyć się z systemem opieki zdrowotnej we Włoszech chciałabym napisać jak z mojego punktu widzenia wygląda opieka zdrowotna we Włoszech.

Od kilku dni męczyły mnie ostre bóle klatki piersiowej i pleców. Z którymi borykałam sie również w Polsce i które zostały nazwane nerwobolami…. W końcu, po nieprzespanej nocy ok 7 rano pojechałam na Pronto Soccorso (włoskie pogotowie). Zostałam poproszona o kartę ubezpieczenia (tessera sanitaria), zbadano mi ciśnienie, pobrano krew i umieszczono w kolejce do wizyty doktora. Każda karta pacjenta założona na ostrym dyżurze uzupełniona jest o odpowiedni dla stanu zdrowia kod.

Opieka zdrowotna we Włoszech – karta pacjenta – kolorowe kody

Karta pacjenta Kod czerwony

KOD CZERWONY gdy u pacjenta występują zaburzenia funkcji życiowych, cały personel jest natychmiast do dyspozycji pacjenta, a pozostała działalność zostaje na ten czas WSTRZYMANA.

Karta pacjenta Kod żółty

KOD ŻÓŁTY pacjenci u których funkcje życiowe sa zachowane ale istnieje mozliwosc nasilenia symptomow. Osoby te zostaja zbadane tak szybko jak to tylko możliwe.

Karta pacjenta Kod zielony

KOD ZIELONY zostaje przypisany pacjentom , ktorzy sa w stanie wymagajacym kontroli, ale ktorych stan zdrowia nie jest bardzo ciezko. Dostep na ostry dyzur nastepuje tak szybko jak to tylko mozliwe, lecz po rozwiazaniu przez personel najpilniejszych przypadków.

Karta pacjenta Kod biały

KOD BIAŁY osoby te powinny zwrócić sie do lekarza rodzinnego lub absolutorium lecz nie na ostry dyżur. Pacjent zostaje przyjety, ale czas oczekiwania moze okazac sie bardzo dlugi.

Zostal mi przydzielony kod zielony, po ok 30 minutach zostalam przyjeta przez lekarza, ktory ponowil wywiad, zbadal mnie oraz zalecił podanie kroplówki przeciwbolowej. Po wizycie, czekalam na wyniki badan krwi. Ok 9.00 zostaly wyslane z laboratorium do lekarza, a poniewaz niektore z norm byly bardzo wysokie zalecono mi wykonanie badania USG, ktore wykonano ok 13.00, wyniki i kolejne spotkanie z lekarzem odbyly o 16.00. Zadzwoniono po specjalistow i zostalam przyjeta na oddział chirurgii w tym samym szpitalu. Na pogotowiu również podawano pacjentom posiłki. Ponieważ z racji na wstepna diagnozę nie mogłam jeść, po przyjęciu na oddział od razu podano mi glukozę.

Opieka zdrowotna we Włoszech – pogotowie

Na oddziale pogotowia, gdzie spędziłam 6 dni, rytm dnia wyglądał tak:

5.00 -6.00 pobranie krwi
7.00 śniadanie
9.00 – 10.00 sprzątanie
11.00-12.00 wizyty
13.00 obiad
19.00 kolacja

Sale byly 3-osobowe z telewizorem (bez pilota) i z lazienka. Właściwie niczym sie nie różniły od sal w naszych szpitalach. Odwiedziny na chirurgii byly od 12.30 do 14.30 i od 17.00 do 20.00. Jednak bylo dosc spokojnie pod tym wzgledem. A poniewaz Andrea mial rozne godziny pracy i ciężko bylo mu sie wstrzelic w oficjalne pory odwiedzin, przyjeżdżał kiedy mogl i nigdy nie mialam w zwiazku z tym problemow.

Zlecone przez lekarzy badania odbywały sie o roznych porach, ale nie później niz o 17.00. Po 3 dniach bez jedzenia zaczeto mi podawac rzeczy bardzo lekkie, tak ochydne ze wlasciwie wolalabym te kroplowki. Pure z ziemniakow bez soli i makaron z woda w ktorej sie gotowal z kropla oleju. Wlasciwie moge przyznac, ze jedzenie bylo okropne przez caly pobyt i ze u nas jest pod tym wzgledem lepiej.

Opieka zdrowotna we Włoszech – zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie mozna otrzymac po przyjeciu na oddzial jednak tylko tzw certificato di degenza z data przyjecia i wystawienia. Zaswiadczenie to nalezy w ciagu 24 h skierowac do pracodawcy, ktory musi zglosic chorego pracownika do INPSu, ktory w uproszczeniu jest odpowiednikiem polskiego ZUS-u. Reszte zwolnien otrzymuje sie po wyjsciu ze szpitala. Czas rekonwalescjecji zglasza szpital wysylajac zasiwadczenie bezposrednio do urzedu.

Related Images:

One thought on “Opieka zdrowotna we Włoszech podejście pierwsze

  1. Jeżeli szukacz opon do swojej maszyny zaglądnij do www.tirendo.pl

  2. Witam,
    W grudniu przyszłego roku przeprowadzam się do Rzymu. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego? Trzeba opłacać co miesiąc samemu , czy składki płaci pracodawca? Jak to wygląda w przypadku samozatrudnienia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *