ON1 Photo RAW 2018 – tworzenie panoram

ON1 Photo RAW 2018 – tworzenie panoram

ON1 Photo RAW 2018 pozwala z modułu przeglądarki (Browse module) na szybkie łączenie wielu zdjęć w jedną panoramę.

Panoramy są tworzone z wielu pojedynczych kadrów obejmujących większą scenę. Zazwyczaj panoramy są podłużne, mogą występować w układzie poziomym lub pionowym. Mogą być bardzo bardzo rozciągnięte lub też ściśnięte, ale co najważniejsze złożone panoramy mają o wiele większą jakość – bo w końcu składają się w wielu zdjęć z wielością szczegółów i kapitalną perspektywą, nieosiągalną dla panoramy z jednego ujęcia. W edytorze Photo RAW możesz stworzyć panoramę z dwóch zdjęć czy np. 25 zdjęć.

Aby utworzyć panoramę w edytorze ON1 Photo RAW, w module Przeglądarki (Browse) zaznacz zdjęcia, które chcesz połączyć – z siatki (Grid) albo na pasku (Filmstrip) – i kliknij ikonę Panorama po prawej stronie ekranu.

Edytor ON 1 Photo RAW wyświetli okno, z panelem do tworzenia panoram (Create Panorama window), które składa się z 2 części:

  • Panel podglądu (Preview area), który wyświetla – jak łatwo się domyślić – podgląd tworzonej panoramy,
  • Panel ustawień (Options panel), który pozwala na wybór typu panoramy: sferyczna lub kolaż (spherical / collage) oraz sposobu wykończenia krawędzi panoramy. W panelu można też wybrać rozmiar finalnego zdjęcia (100% lub 50%). Otwórz moduł panoramic metadata jeżeli chcesz dodać dotaktowe metadane do utworzonej panoramy.

Większość panorama krajobrazowych będzie domyślnie używała trybu Auto lub trybu sferycznego (Spherical projection type), który łączy zdjęcia w taki sposób jakby były one rozklejone we wnętrzy sfery (inside of a sphere).

Tryb kolażu (Collage projection type) rozkłada łączone zdjęcia tak, jak robi się to z odbitkami na płaskim stole – często takie złożenie nazywane jest stylem notatnikowym “scrapbook style.”

ON1 Photo RAW 2019.5 - The Best Alternative to Lightroom and Photoshop

Z menu do zarządzania wykończeniem krawędzi zdjęć Edges pop-up można wybrać 3 opcje : Brak (None), Przycięcie (Crop), Zawijanie (Warp to Fill).

  • None pozostawi panoramę tak jak została połączona – w miejscach gdzie zdjęcia się nie zgrywają będą białe obszary.
  • Crop przytnie zdjęcie, w taki sposób, żeby odciąć, wszystkie puste obszary. Ten zabieg sprawi, że finalna panorama będzie mniejsza od połączonych zdjęć składowych.
  • Warp to Fill – wykorzystując technologię opracowaną przez ON1 – content-aware fill technology – uzupełni wszystkie białe plamy, dając w ten sposób maksymalny rozmiar zdjęcia.

Warto zwrócić uwagę, żę żadna (póki co) sztuczna inteligencja wypełniająca puste obszary (content-aware technology) nie jest doskonała. Jeżeli używasz opcji zawijania i wypełniania brzegów kadru (Warp to Fill option), uważnie oglądnij uzyskany efekt, żeby się nie okazało, że narożniki są rozmazane albo całkowicie błędnie uzupełnione. Warp to Fill option działa dobrze w przypadku nieba, trawy czy innych dużych obszarów, a gorzej radzi sobie z miejscami, gdzie jest dużo różnorodnych detali.

Po złożeniu panoramy możesz wybrać czy pozostaniesz w module przeglądarki (Browse) czy też przeniesiesz się do modułu wywoływania (Develop module) lub modułu efektów (Effects module), aby podszlifować jeszcze zdjęcie.

Jeżeli została zaznaczona opcja dodania metadanych do zdjęcia (The Add Panoramic Metadata), wtedy będzie możliwość uzupełnienia go o informacje rozpoznawane np. przez portale internetowe i aplikacje (np. Facebook czy Google) pozwalające np. Użytkownikom kliknąć i przemieszczać się po panoramie.

Składanie panoramy w programie ON1 Photo RAW - www.moje-fotografie.com - opisy programów dla fotografów, alternatywnych dla Lightroom i Photoshop
Składanie panoramy w programie ON1 Photo RAW – www.moje-fotografie.com – opisy programów dla fotografów, alternatywnych dla Lightroom i Photoshop

Kiedy klikniesz zapisz (Save), editor ON 1 Photo RAW zapisze utworzone zdjęcie (korygując ekspozycję, jeśli to konieczne) jako plik PSD (lub też jako inny rodzaj pliku graficznego, zależnie o zaznaczonej opcji w panelu External Editor Preferences pane), następnie zdjęcie może być wyświetlone lub też otwarte w innym programie graficznym – wszystko zależnie od potrzeb i ustawień.

Tworzenie panoram to świetna zabawa, ponieważ pozwala uchwycić kapitalne widoki w sposób, jaki nie potrafi tego oddać jedno ujęcie. Na koniec jeszcze kilka podpowiedzi, które pozwolą na tworzenie świetnych panoram.

  • Używaj statywu (tripod) I upewnij się, że aparat będzie się poruszał w poziomie w stosunku do całego łuku fotografowanej sceny. Znacznym ułatwieniem jest korzystanie z linii w wizjerze i prowadzenie ich po horyzoncie lub np. dachu.
  • Zablokuj ostrość I ekspozycję zdjęcia. Na każdym zdjęciu użyj tej samej przysłony, czasu migawki I ISO.
  • Zadbaj oto, żeby każde następne zdjęcie zachodziło minimum 30% a najlepiej 50% na poprzednie zdjęcie. Dzięki temu uzyskasz zapas danch do precyzyjnego stworzenia panoramy.
  • Zanim zaczniesz składać panoramę, dokonaj wstępnej obróbki zdjęć w module Wywoływania (Develop Photo RAW), zwracając szczególną uwagę, aby włączyć korektę obiektywu (Lens Correction on). (Zapisz ustawienia, aby ewentualnie wykorzystać je przy obróbce panoramy)

Składanie panoramy w programie ON1 Photo RAW – studium przypadku.

ON1 PHOTO RAW – „wersja pudełkowa”

Jak wiadomo ON1 PHOTO RAW sprzedawany jest jako „wirtualna wersja pudełkowa” – tzn. w uproszczeniu – płacimy raz i korzystamy. Warto dodać, że opcja wypełniania / zawijania krawędzi nie jest dostępna w Lightroom’ie w wersji bez abonamentu. Tak zwana wersja pudełkowa Lightrooma ma do wyboru tylko rodzaj panoramy, korektę … oraz … . Jeżeli, ktoś chce mieć zaawansowane algorytmy związane z panoramami musi przejść na Plan Adobe Photoshop Lightroom Classic CC lub CC (creative cloud plan) z miesięcznym lub rocznym abonamentem.

Related Images:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *