730 2017 czyli podstawowe ulgi i zwolnienia

730 2017 czyli podstawowe ulgi i zwolnienia

Moi drodzy, campagna Fiscale już trwa i do 7 lipca możecie składać dokumenty w swoim CAFie, wysłać do mnie (koszt za pośrednictwem mojego CAFu to 35 euro), bądź rozliczyć się samemu na stronie Agenzia dekle Entrate.  W porównaniu do Polski jest tu dużo więcej możliwych odliczeń i dedukcji dochodów więc osobiście polecam rozliczenie się prawie każdemu.

Jeśli w ciągu roku 2016 mieliście więcej jak jedno źródło dochodu (więcej niż jeden CU 2017) pamiętajcie, że macie obowiązek rozliczenia się z Agenzia delle Entrate.  Przypominam, że zasiłek dla bezrobotnych (NASPI , Mobilita’, DIS COLL, Disoccupazione EDILE itd.)  również uznane są jako dochód a CU 2017 można ściągnąć ze strony INPS za pomocą PIN lub SPID, albo udać się do Patronato lub bezpośrednio do INPS.  Obowiąkowi rozliczenia podlegają również dochody z różnego rodzaju kas, np. Cassa Edile, Cassa Colf etc., które często należy ponaglić by wysłały CU 2017. Jeśli jesteście zobowiązani do złożenia deklaracji, ale z różnych przyczyn tego nie zrobicie prędzej czy później dostaniecie list z sankcją do zapłaty, która będzie raczej bolesna. Jeżeli macie opodatkowany dochód (powyżej 8000€  rocznie), czyli taki od którego odciągane są „Ritenute IRPEF” możecie złożyć deklarację, by odliczyć różnego rodzaju wydatki. Jeśli wasz dochód jest zbyt niski (czyli poniżej 8000€ ponieważ taki dochód nie pociąga za sobą obowiązku Ritenuty IRPEF), ale macie umowę najmu w mieszkaniu w którym jesteście zameldowani również opłaca się wam złożenie deklaracji. Osoby mające na utrzymaniu członków rodziny (osoby ze wspólnym zameldowaniem z dochodem ponieżej 2840,52 euro, bądź osoby którym wypłacane są alimenty ) mąż, dzieci, wnukowie, rodzice, dziadkowie, szwagrowie, rodzieństwo, mogą odliczyć sobie wydatki poniesione na te osoby.
 

OTO LISTA PODSTAOWOWYCH WYDATKÓW KTÓRE PODLEGAJĄ ODLICZENIU 
– Wydatki na badania lekarskie, analizy, leki (leki oznaczone na paragonie jako farmaco, omeopatico, dispositivo medico, ticket ricetta, nie ulega odliczeniu PARAFARMACO). Poniesione na siebie lub osoby znajdujące się na utrzymaniu. Należy zachować faktury i paragony z codice fiscale.  Faktury powyżej 77, 74 euro muszą mieć zapłacone bollo w wysokosci 2 euro który czasami jest doliczony wirtualnie (bollo assolto in modo virtuale) lub jeśli nie można go zakupić w najbliższym tabacchi.
– Oprocentowanie kredytu hipotecznego przeznaczonego na zakup bądź konstrukcję ABITAZIONE PRINCIPALE czyli głównego miejsca zamieszkania. Limit na odliczenie w wysokođci 2582,28 euro. od  maksymalnej kwoty kredytu nie przekraczającej 300000 euro. Warunkiem posiadanie przynajmniej 1% nieruchomosci.. Dodatkowo wydatki na notariusza za pośrednictwo w sporządzeniu atto di mutuo lub atto di compravendita. Należy zachować fakturę od notariusza
Można odliczyć zaciągnięty kredyt hipoteczny, również na rzecz drugiego mieszkania pod warunkiem jeśli mieszkają tam najbliżsi krewni.
– Wydatki za pośrednictwo w zakupie mieszkania (agenzia immobilire). 19% od kwoty nie przekraczającej 1000 euro.
– Wydatki poniesione na umeblowanie mieszkań przez młode małżeństwa, mieszkające ze sobą od co najmniej trzech lat (należy mieć iscrizione albo stato di famiglia), gdy jedno z dwojga poniżej 35 lat w 2016 roku (niezależnie od daty urodzin w przypadku ukończenia 35 lat w 2016 roku), a mieszkanie przeznaczone na wspólne lokum zostało zakupione w 2015 bądź 2016 roku przez jedno bądź oboje współmałżonków,
 Coś dla moich kolegów studentów – czesne za studia własne bądź osób na utrzymaniu poniesione w 2016 roku należy zachować dowód zapłaty (tasse universitarie, sopratasse per esami…).
Wydatki na wynajem mieszkań przez studentów mających zameldowanie w innej gminie oddalonej minimum 100 km. 19%  opłacanego rocznie czynszu z limitem 2633 euro.
– Wydatki na żłobki z limitem odliczenia 632 euro rocznie za każde dziecko (wiek dziecka od 3 miesięcy do 3 lat)
– Wydatki na szkołę podstawową do stopnia szkoły średniej (również bollettini za opłatę stołówki, wycieczki szkolne, ubezpieczenia szkolne i inne składki!), limit odliczenia 564 euro za każde dziecko
– Wydatki na aktywność sportową dzieci od 5 do 18 lat, limit w wysokości 210 euro za każde dziecko
– Pracodawcy mogą odliczyć składki ZUS opłacane na rzecz COLF e Badanti, limit 2100 euro.
– Wydatki na organizację pogrzebu z limitem odliczenia 1550 euro
– Wydatki wenerynaryjne na zwierzęta domowe, limit w wysokości 49 euro.
– Alimenty wypłacane po rozwodzie na rzecz ex małżonka.
– Sładki poniesione na rzecz ubezpieczeń na życie
Dodatkowo odliczone mogą zostać wydatki na odbudowę (restrukturyzację) budynków lub mieszkań, Odliczenia w wysokości 36, 55 lub 65%. Odliczenia w ciągu 10 lat w 10 równych ratach. Szczegóły tych odliczeń opiszę w bardziej szczegółowy sposóbw kolejnych postach.
-wydatki na restrukturyzację mieszkań, również kondominium (należy zapłacić w formie specjalnego przelewu bankowego PER LA RISTRUTTURAZIONE EDILIZIA, bądź kartą kredytową .
-wydatki na zakup mebli i dużych urządzeń AGD zakupionych w trakcie trwania prac restrukturyzacyjnych, muszą one być zakupione po dacie rozpoczęcia prac restrukturyzacyjnych, zapłaty można dokonać również zwykła kartą debetową, bądź przelewem. Nie akceptowane są sposoby zapłaty czekami ani gotówką.
Odliczeniu podlegają również wyadatki na zmodernizowanie instalacji elektrycznych w sposób w który obniżone zostaje zużycie energii, również okna.
Wydatki na zabezpieczenia przeciwwłamaniowe NALEŻY KONIECZNIE WYSŁAĆ KOMUNIKAT DO AGENZIA DELLE ENTRATE, bez tego nie należy się odliczenie
To tylko wstęp, jeśli macie jakieś pytania możecie wysłać mi maila na adres goshakoga@gmail.com, bądź napisać w komentarzu.
A tu -> Dokumenty konieczne do złożenia deklaracji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.