IMU / TASI 2016 podatek katastralny

IMU / TASI 2016 podatek katastralny

W związku ze zbliżającym się końcem terminu na spłatę odpowiednika polskiego podatku katastralnego, czyli l’IMU e la TaSI – 16 grudnia – przybliżę trochę temat obydwu opłat.

L’IMU (Imposta Municipale Propria) jest to podatek dochodowy od osób fizycznych z dodatkiem regionalnym i komunalnym obliczany od dochodów z posiadanych gruntów i budynków. Zastąpiła wcześniejszy podatek l’ICI.
TaSI (Tariffa sui servizi indivisibili) to podatek od usług niepodzielnych. Usługi niepodzielne to na przykład, oświetlenie ulic, utrzymaninie dróg etc

Przypominam, że zwolnieni są z opłaty l’IMU e la TaSI wszyscy posiadacze tylko jednej nieruchomości kategrori A2, A3, A4, A5, A6 e A7, wraz z zawartymi piwnicami, garażami etc, dla których figuruje ona jako „abitazione principale”, czyli w skrócie mają w danym mieszkaniu zameldowanie.
Tutaj można obliczyć kwotę należnego podatku, potrzebna jest do tego wartość katastralna nieruchomości, oraz ewentualne zniżki z opłaty.
symulator wysokości podatku

Wartość wpłaca się za pomocą F24 , który można wypełnić na poczcie, można wydrukować F24 precompilato na stronie większości gmin, lub udać się do CAFu z wartościami katastralnymi posiadanych nieruchomości i ewentualnymi informacjami na temat obniżek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *