Muzeum Ulmów Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Muzeum Ulmów Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Muzeum Ulmów w miejscowości Markowa.

Muzeum wybudowane przez Muzeum – Zamek w Łańcucie dla upamiętnia Polaków ratujących Żydów skazanych na zagładę. Muzeum zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów (Józef Ulma, jego żona Wiktoria (z domu Niemczak) i ich szóstka dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944, wraz z ośmioma Żydami, których ukrywali. Innym Polakom w Markowej udało się uratować 21 Żydów.

Józef Ulma był zapalonym fotografem. Żona Wiktoria Ulma i dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś i Marysia były najczęściej fotografowanym osobami w Markowej.

Śmierć za ukrywanie Żydów

Wiosną 1944 Ulmowie zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta, Włodzimierza Lesia (z pochodzenia Ukraińca), który wcześniej zagarnął majątek rodziny Szallów i zamierzał pozbyć się jego prawowitych właścicieli. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę, a także jego żonę, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę dzieci (8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię). Razem z Ulmami zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi. (wikipedia)

Markowa

Markowa – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Markowa.

 

Related Images:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *