Benvenuti a Roma!

Jeśli wybieracie się do Rzymu transportem publicznym najprawdopodobniej podróż zakończy się na dworcu głównym Termini, bądź na jednym z dwóch lotnisk Ciampino, lub Fiumicino. A z obu lotnisk i tak najłatwiej dostać się do Termini.
Z lotniska Ciampino można się wydostać dzięki prywatnemu przewoźnikowi, który znany jest wszystkim osobom podróżującym po Europie – TERRAVISION. Bilety zakupione online w są tańsze – w jedną stronę jest to koszt 4€, dwie 6€. Kupione u kosztują odpowiednio 8 i 12€. Podróż kończy się przy Via Marsala obok dworca Termini. Nie ma możliwości opuszczenia autobusu na stacjach pośrednich.
Drugą opcją jest przewoźnik transportu publicznego Atral bilet kupicie u kierowcy, jest to zawsze 2€. Podróż trwa ok. 15-20 minut i kończy się na stacji Anagnina skąd można kontynuować podróż metrem. Dobre rozwiązanie dla osób, które mają wykupiony nocleg między stacjami Anagnina a Termini.
Usługi taksówek dzielą się na klasyczne i bardziej spersonalizowane. Ceny są ustalone z góry. I tak pierwszy typ taksówki, kosztuje ok 40€ i tak jak autobus zabierze was na stacje Termini. Trzeba uważać, ponieważ czasami kierowca obwiezie was dookoła Rzymu 3 razy i zażąda 70€ albo więcej. Czasami jak uzna, że kogoś stać może nawet ponad 100€ Taksówki te nie uwzględniają życzeń, czyli albo Termini albo ewentualnie stacja, która jest na trasie Ciampino – Termini. Numery głównych przewoźników to:
063570
066645
068822
Przy okazji – na pewno po przylocie powita was sznur taksówek zaraz po wyjściu z terminala.
Drugi typ taksówek to taksówki z szoferem, za usługę zapłacicie ok. 45€ a taksówkarz zabierze was pod drzwi hotelu. Osobiście sugeruje ten typ taksówek, ponieważ szofer jest zawsze miły, dobrze ubrany i pomoże wam z walizkami. Ponadto Ci kierowcy są zawsze szczerzy, ponieważ przeważnie współpracują z hotelami, więc nie mogą pozwolić sobie na oszustwa. Jeśli interesuje was ten typ usługi możecie skontaktować się ze mną a ja zadbam o to, aby szofer na was czekał, ponieważ większe szanse na spotkanie ich macie na lotnisku Fiumicino.
Z lotniska Fiumicino nie ma możliwości skorzystania z transportu publicznego. Tutaj również znajdziecie prywatny bus TERRAVISION, który zabierze was do Via Marsala, a koszt usługi jest taki sam z jak z Ciampino (bilety online: w jedną stronę 4€, dwie 6€. Bilety kierowcy odpowiednio 8 i 12€).
Drugim przewoźnikiem jest firma T.A.M. bilety kupicie u kierowcy płacąc 4€. Kurs kończy się również obok dworca Termini, przy Via Gioliti.
Trzecią opcją jest przewoźnik Alitalia, Bilet kosztuje ok.6.5-8€ (nie pamiętam dokładnie)
W trzech przypadkach podróż trwa ok. 50-55minut.

Jest też możliwość dotarcia do Termini pociągiem. Dworzec znajduje się na lotnisku a droga jest oznaczona. Jedna z opcji to Leonardo express, podróż trwa ok. pół godziny a bilet kosztuje 15€, więc jeśli podróżujecie w kilka osób raczej odradzam. Jest też pociąg regionalny, którym dostaniecie się do stacji Termini lub Tibutina. Koszt to ok 8-9€.

Taksówki tak ja wcześniej: City taxi ok. 48€, jednak mogą żądać także więcej nocą, bądź jeśli jest was więcej niż 4 osoby. Oraz taksówki z szoferem,również 45€ za 4 osoby, za więcej osób zawsze 65€.

Stacja Termini jest bardzo rozległa. Na szczęście jest też dobrze oznaczona, więc zwracając uwagę na wskazówki nie powinniście się zgubić. Znajdują się tam główny dworzec i pętla wielu linii autobusów transportu publicznego. Jest też jedynym miejscem przecięcia się linii meta A i B.  Przez to skupia wielu turystów, mieszkańców Rzymu, lichwiarzy i złodziei. Sugeruje więc zachowanie ostrożności, przede wszystkim zwrócenie uwagi, czy torebka jest zamknięta a portfel i dokumenty bezpieczne.
Kolejnymi istotnymi stacjami są Tiburtina i Ostiense.

O transport publiczny na terenie Rzymu dba firma ATAC. Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka połączeń. Strona dostępna jest w języku angielskim i włoskim. W odnośniku znajduje się Schemat sieci metra, pociągów miejskich i wskazówki przesiadek. Ferrovie urbane/ Urban railways są pociągami, którymi mogą podróżować wszyscy posiadacze klasycznego biletu (o biletach potem). Natomiast Ferrovie regionali/ Regional railways są pociągami na które bilet należy zakupić w specjalnej kasie. Obecnie w Rzymie funkcjonują dwie linie metra A i B.

Linia A łączy stacje Battistini – Anganina. Dzięki niej możemy dostać się między innymi do Bazyliki Świętego Piotra i Kościoła San Giovanni.

Linia B łączy stacje Laurentina – Rebibia/Conca d’Oro. Zwiedzimy dzięki niej Colosseum, Circo Massimo, czy Piramide. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na kierunek metra, ponieważ część z nich kończy na stacji Rebibia a część odbija w kierunku Conca d’Oro.

Podstawowy bilet to bilet 100 minutowy, który kosztuje 1.5€. Można go kupić w automatach na większości stacji, w niektórych barach bądź w sklepach o nazwie TABACCHIERA. O ile z automatem nie trzeba za wiele gadać o tyle w tabacchieriach przyda się nam fraza „un biglietto per favore”, ponieważ szanse na spotkanie osobnika posługującego się językiem angielskim są marne.

Kolejnymi opcjami są: Całodniowy bilet w cenie 6€, który jest ważny do godziny 24 w dniu odbicia. Trzydniowy bilet w cenie16,5€ ważny do północy trzeciego dnia. Siedmiodniowy bilet w cenie 24€ ważny do północy siódmego dnia. Oraz bilet, który sama posiadam, na konkretny miesiąc kosztujący 35€. Należy go podpisać, oraz pamiętać o pierwszym skasowaniu.

Pozostałe opcje znajdują się tutaj

Jeśli chodzi o kontrole biletowe to kontrolerzy zawsze są łatwo ozpoznawalni. Często mają nakrycie głowy (czapki podobne do czapek policjantów), ponadto zawsze widoczną legitymację i charakterystyczne ubranie (podobne do ubioru kierowcy) z nadrukiem ATAC, Najczęściej można ich spotkać w autobusach i tramwajach, nigdy w metrze(ponieważ na stacjach są bramki), oraz bardzo rzadko w miejskich pociągach

Bilet normalny 100 minut
Bilet normalny 100 minut

Bilet normalny 100 minut
Bilet normalny 100 minut
Bilet miesięczny czerwiec
Bilet miesięczny czerwiec
Bilet miesięczny czerwiec
Bilet miesięczny czerwiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.