Bieganie po dusznicku

Ponad 50 biegaczy wystartowało w I Dusznickim Biegu Przełajowym Larix Polonica, który odbył się w niedzielę 29 maja 2011 r w lesie dusznickim na trasie ścieżki przyrodniczej. Pomysłodawcę imprezy -Michała Włodarczyka – wsparły w organizacji lokalne organizacje pozarządowe : Stowarzyszenie Rozwój-Przyszłość i Stowarzyszenie Pasikonik oraz Nadleśnictwo Pniewy. Gosciem honorowym Biegu został utytułowany biegacz długodystansowy Michał Bartoszak ( szamotulanin z urodzenia ), który obecnością mobilizował uczestników do zaciętej rywalizacji. Warto dodać, że Michał Bartoszak jest 6cio krotnym mistrzem Polski w biegach na 5000 m, na 3000 m z przeszkodami i w biegu przełajowym a w roku 1994 zdobył halowe mistrzostwo Polski. Na olimpiadzie w Atenach w 2004 roku zajął 37 miejsce w maratonie ( na 101 uczestników ). Do Niego należy aktualny rekord USA w biegu na 1 milę. Od biegów na dystansie zbliżonym do biegu dusznickiego zaczynał swoją sportową karierę.
Podczas I Dusznickiego Biegu Przełajowego Larix Polonica dopisała i frekwencja zawodników, którzy nierzadko przybyli z całymi rodzinami i słoneczna pogoda. Bazą biegu była polana przy dusznickiej leśniczówce z miejscem na ognisko i biurem zawodów. Kibice w specjalnie wyznaczonej strefie mogli obserwować zmagania zawodników krótko po starcie i na finiszu. Zebrane ?na gorąco? opinie uczestników biegu wskazywały wyraźnie, że blisko 6 km trasa dobrze przygotowana, ciekawa i malownicza oraz rodzinna atmosfera podczas imprezy były atutami nie do przecenienia. Startujący ?zawodowcy? wymusili na pozostałych uczestnikach pełną mobilizację i zapewnili wysoki poziom biegu. Zwieńczeniem imprezy były nagrody, puchary, podziękowania i kiełbaski dla każdego. Wśród kobiet najlepszą okazała się Dorota Przybysz z Grodziskiego Klubu Biegacza, wśród mężczyzn zwyciężył Hubert Lechniak z Buku.
Bieg Larix Polonica doskonale wypełnił swoją funkcję ? przyczynił się do popularyzacji najprostszej formy aktywności fizycznej jaką jest bieganie przełajowe. W imprezie wzięli udział zawodnicy z najbliższej okolicy ? Dusznik, Grzebieniska, Sękowa ale i z Poznania, Buku, Grodziska. Wśród kibiców była spora grupa dzieci i młodzieży. Podczas gawędy przedstawiciela Nadleśnictwa Pniewy p. Grzegorza Stachowiaka można było rozwiązać zagadkę związaną z nazwą biegu ? czyli skąd się wzięły w niej i co oznaczają słowa Larix Polonica. Jest to nawiązanie do niewielkiego ale ciekawego rezerwatu Duszniczki powołanego do ochrony kilkunastu modrzewi polskich (Larix Polonica), który znajduje się w pobliżu trasy biegu.
Pomimo obaw związanych z niewielkim doświadczeniem w organizacji imprez tego typu I Dusznicki Bieg Przełajowy Larix Polonica można uznać za nadzwyczaj udany. Uwagi i pomysły pojawiające się w trakcie imprezy ze strony uczestników były skrzętnie zbierane i posłużą jako wsparcie przy realizacji przygotowań do kolejnej edycji biegu, której zaistnienie zostało przesądzone ze względu na świetną atmosferę dobrej zabawy i sportowego święta oraz zadowolenie uczestników niedzielnej imprezy i zachwyt pięknem leśnej okolicy wypełnionej ptasim śpiewem.
Wielkie podziękowania należą się sponsorom Biegu ( Saucony, Emocjonalia, Rodix Pub, Kontener Patryk Muszyński, Baza Druk, Dorota Tułodziecka Adams ) za wsparcie , zespołowi sędziowskiemu ( B.Świst+P. Galus) za profesjonalne i zarazem przyjazne prowadzenie zawodów oraz wszystkim świetnym i zaangażowanym wolontariuszom pracującym przy organizacji ? bez Nich nie byłoby Biegu.

Related Images:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *